Hymn Włoski & Valle d’Aosta
Wieczorek Włoski
Ciaooo Ragazzi – jak wiecie w dniu wczorajszym odbył się VII Wieczorek Włoski i bardzo się cieszę z tego powodu. Widać, że niektórzy z Was naprawdę są głodni wiedzy z różnych tematów dotyczących Włoch.
Dzisiaj w ramach wpisu na bloga, wybiorę kilka informacji z tematyki, jaką wczoraj poruszyliśmy.
Hymn Włoski – Inno di Mameli
Hymn Włoski został napisany w 1847 roku przez Goffreda Mameli, młodego zapaleńca idei zjednoczeniowej Włoch. Z tekstu „Inno” czyli „hymnu” bije patosem i wieloma odwołaniami do wielkich i zwycięskich chwil w historii Półwyspu Apenińskiego. Styl ten często poddawany jest współczesnej krytyce, ale czy jest czemu się dziwić? Mameli ginie w wieku 22 lat, dwa lata po napisaniu hymnu, broniąc Republiki Rzymskiej.
Poniżej zachęcam Was do odsłuchania hymnu – sami usłyszycie, że porusza on najgłębsze pokłady patriotyzmu, również polskiego…
Dlaczego również polski….? Jak z pewnością zauważyliście ostatnia zwrotka włoskiego hymnu, nawiązuje do sytuacji Polski. Przyjrzyjmy się jej bliżej.
Son giunchi che piegano
Le spade vendute:
Già l’Aquila d’Austria
Le penne ha perdute.
Il sangue d’Italia,
Il sangue Polacco,
Bevé, col cosacco,
Ma il cor le bruciò.
TŁUMACZENIE:
Sprzedajne miecze,
jak sitowie się łamią:
Już Orzeł Austriacki
pióra swe traci.
Krew Italii i Krew Polski
On, wraz z Kozakiem, ją wyssał,
i serce mu wypaliło.
U schyłku Imperium Austriackiego, rodzi się duch wyzwoleńczy, który chce wypchnąć obcą dominację na terytorium Italii. Austria, która coraz częściej korzysta z wojska najemnego (spade vendute), słabnie, gdyż ich miecze są jak „sitowie”. Słaba kondycja Austrii przyrównana jest do dwugłowego orła (z godła Imperium), który traci swoje skrzydła. To samo Imperium Austriackie, które dokonało zaborów Polski, wraz z Rosją (kozakiem) i Prusami, teraz ciemięży Włochów. Ich Krew, symbol ducha narodu, jednak przyczyni się do ostatecznego „wypalenia” serca „orła”.
Valle D’Aosta
Dolina Aosty, to region włoski o najmniejszym zaludnieniu, ponieważ aż 60% terytorium regionu znajduje się powyżej 2000 m n.p.m. Nietrudno tam zatem o dziewicze i samotne wyprawy górskie. Jedyna duże miasto Aosta jest zarazem jej stolicą. Od płn. graniczy ze Szwajcarią i Francją a od płd. z Piemontem.
CIEKAWOSTKI:
- Dolina Aosty oferuje 800 km tras narciarskich
- Na jej terenie znajduje się 40 szczytów powyżej 4000 m n.p.m.
- Typowym serem z certyfikatem DOC waldostańskim to FONTINA
- Istnieje tam mityczne zwierzę „IL DAHU” o dwóch krótszych łapach po tej samej stronie, na którego polowania, chodzi się koniecznie w nocy i w towarzystwie dziewczyny.
- Z Valle D’Aosta pochodzi Marcel Bich – którego nazwisko, musi się nam kojarzyć z marką „BIC” na długopisach.
- Na monte bianco, można wjechać nowoczesną i piękną kolejką górską „SKYWAY” – bilety możecie zamówić tutaj >>
Możnaby Dolinę Aosty opisywać jeszcze długo. Ale na koniec powiem Wam, że jest to kraina wspaniałych zamków i fortec, które powstawały na tamtym terenie głównie, by bronić i kontrolować tamtejsze granice. Spójrzcie sami!
To co, jedziemy :)???
To co, następna lekcja w skyway:)??
hmm, pod warunkiem, że można wsiąść z Bydgoszczy 🙂