Włoska kawa a Włosi – fakty i mity cz.2
Ciao Ragazzi, dwa wpisy temu podjęliśmy ciekawy temat kawy i myślę, że warto jeszcze dodać kilka ciekawych informacji. Oto kilka dużych liczb:
- 324.000 ton (tonnellate) zielonej kawy jest importowanych do Włoch. Z tego 3.800 ton jest eksportowanych za granicę (all’estero) i pochodzi z około 750 różnych palarni kawy (torrefazioni)
To co robi tak naprawdę różnicę w smaku kawy, to jakość ziaren oraz ich proces palenia (tostatura).
Najbardziej powszechnymi rodzajami kawy to:
- Arabica, Robusta, Liberica, ed Excelsa
Ale dokładnie jakie marki kaw piją Włosi? U nas w Polsce bardzo popularną marką jest Lavazza – sami z żoną zazwyczaj pijemy jej odmianę „crema e aroma”. Co się okazuje z różnych rankingów włoskich, ta marka zajmuje dość odległe miejsce. Spójrzcie sami!
- Caffè Illy – założona w Trieste w 1933 roku przez Francesco Illy z pochodzenia Węgier.
2. Caffè Borbone – kochana przez Włochów kawa z Neapolu.
3. Caffè Toraldo – również z Neapolu. Stosunkowo młoda marka powstała w 1960 – ale od razu skupiła przy produkcji na jakość i prędko rozwinęła się w całej Campanii.
4. Caffè Motta – w Salerno w 2001 roku mała rodzinna firma zakłada markę Caffè Motta. Od wtedy z coraz większym sukcesem zwiększa swą sprzedaż zarówno we Włoszech jak i za granicą (przede wszystkim w Ameryce i Azji).
5. Caffè Pellini – kolejna rodzinna firma, która w 1922 roku w Veronie rozwija swoją produkcję głównie dla barów.
6. Caffè Lavazza – jest to marka bardzo rozpoznawalna we Włoszech, zwłaszcza dzięki reklamom telewizyjnym. Jest też marką jedną z najstarszych, choć obecnie już trochę mniej obecna we włoskich kuchniach.
Oczywiście tę listę można by rozszerzyć o wiele innych bardzo znanych marek. Poniżej inna lista przedstawiająca ponoć (w końcu to subiektywne) najsmaczniejsze kawy wg. Włochów:
1. Caffè Aiello 2. Caffè Passalacqua 3. Caffè Costadoro 4. Caffè Illy
5. Caffè Vergnano 6. Caffè Saccaria 7. Caffè Pellini 8. Caffè Mauro
9. Caffè Grieco 10. Caffè Circi 11. Caffè Danesi 12. Caffè Caffen
13. Caffè Segafredo Zanetti 14. Caffè Lavazza 15. Caffè Kimbo
Na koniec powiedzmy coś o formacie kawy. Możemy ją zakupić:
- ziarnistą – in chicchi (grani)
- mieloną – macinata
- w saszetkach – in cialde
- w kapsułkach – in capsole
W najbliższej przyszłości oprowadzę Was po najbardziej znanych, rzemieślniczych palarniach Włoskich – już teraz zapraszam 🙂
Na koniec osobista refleksja. Ostatnio zakupiłem bardzo dobrą kawę Segafredo intermezzo. Świetna promocja w Kauflandzie – od razu zakupiłem kilka kg. Niestety pierwsze delektowanie się kawą zakończyło się absolutnym rozczarowaniem… a przecież pamiętam smak tej kawy, kiedy mieszkałem we Włoszech… Czyżby dwa różne produkty?
Macie chwilami wrażenie, że produkty „made in Italy”, które można u nas kupić z importu, są de facto innym produktem?
Che ne pensi? // Co o tym myślisz? :