kawa

Włoska kawa a Włosi – fakty i mity

Ach ta Włoska Kawa – pokuszę się o wielką literę, ponieważ to pojęcie nie jest obce chyba nikomu i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych produktów „made in Italy”.

Dla samych Włochów kawa stanowi nieodzowny element ich codzienności a jej picie jest szeroko kultywowane. No dobrze, ale zastanawialiście w jaki sposób piją ją Włosi?  Oto kilka ciekawych info na ten temat, które po części obalają a po części potwierdzają nasze mity i stereotypy. Badania zostały przeprowadzone przez firmę Astra Ricerche w 2014 roku. Możecie tutaj kliknąć, po dokładniejsze dane:

  • Wszyscy Włosi piją kawę! – Błąd, gdyż zaledwie 96,5% 🙂 przy czym, jedną kawę dziennie pije już tylko 36%
  • Mężczyźni piją więcej od kobiet? – Tak, i ta proporcja rośnie z wiekiem.
  • Piemont, Lombardia i Płd. Włoch – to miejsca, w których pije się więcej
  • 92% kobiet pije kawę w domu
  • 77% Włochów pije kawę w barze. No tutaj Polacy wypadają na pewno blado. No ale dziwić się przy cenach jakie mamy?
  • Istnieje statystyka, która może byłaby zbliżona również dla Polaków: 46% Włochów pije również kawę w miejscu pracy. Jeżeli jesteśmy bywalcami polskich urzędów, to wiemy, że spokojnie możemy konkurować w tym względzie z Włochami 🙂
  • Szokujące wyniki dotyczą pory dnia. Podczas gdy kawka z rana oraz ta bezpośrednio po obiedzie (godz. 12-13) dla prawie 80% Włochów, nikogo nie dziwi, to już ta popołudniowa tak, a stanowi ona rytuał dla prawie 50% populacji włoskiej.
  • Kawa nie jest zdrowa – tylko 6% Włochów tak twierdzi 🙂
  • Kobiety częściej sięgają po mleko, by wypić pyszne latte macchiato lub cappuccino
  • Im Włosi starsi, tym częściej korzystają z „la moka”, podczas gdy młodsi chętniej sięgają po kawę z kapsułek i saszetek.

A co Wy myślicie o kawie i jaki macie stosunek do niej? Może podzielicie się tą wiedzą w komentarzach?

Jeżeli mówimy „kawa włoska” to musimy pomyśleć o najsłynniejszej kawiarce z włoskich domów. Podstawowym, najstarszym i najprostszym narzędziem do sporządzania kawy jest la MOKA, kawiarka wymyślona w 1933 przez panów Bialetti e De Ponti. Wlewasz wodę, wsypujesz kawę bialettii stawiasz na gaz. Po paru minutach możesz delektować się naprawdę mistrzowskim „espresso”. W wielu domach się go stosuje (42% Włochów) i jest również praktyczny na wyjazdy. Niestety – produkcja oryginalnej „Bialetti” w 2010 roku przeniosła się do Rumunii. Hmmm włoska kawa już nie taka włoska… Oj Italio, mogłabyś lepiej dbać o swoje dobra narodowe :)!

Ora Vi raccomando di vedere come si prepara l’espresso con la moka 🙂 A teraz polecam obejrzeć jak się przygotowuje espresso za pomocą kawiarki moka:


One thought on “Włoska kawa a Włosi – fakty i mity

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *